ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO - IBS

POLECANE

CIEKAWOSTKI

NASZ SERWIS

ZDROWIE

24 kwi 2017

Kamica żółciowa jest najczęstszą chorobą pęcherzyka żółciowego. W przewlekłym zapaleniu i kamicy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, powinna być stosowana dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego i produktów bogatych w cholesterol. Zbyt duża ilość cukru, słodyczy i miodu, czy dżemów w diecie, a zbyt mała ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (oliwa z oliwek, oleje roślinne, ryby) przyczynia się do zmniejszenia ilości lecytyny w żółci i gorszego rozpuszczania w niej cholesterolu. Natomiast zbyt mała ilość błonnika w diecie upośledza sprawne odkurczanie się pęcherzyka żółciowego. Błonnik pokarmowy ma bardzo duży wpływ również na rozpuszczanie złogów cholesterolowych. Osoby mające kamicę bezobjawową nie wymagają ograniczeń dietetycznych, dlatego ich dieta powinna obfitować w pokarmy zawierające błonnik pokarmowy. Dieta z większą ilością błonnika powoduje zwiększenie pasażu jelit, wówczas kontakt pokarmu z bakteriami jelitowymi jest zdecydowanie mniejszy, co zmniejsza także ilość soli żółciowych. Natomiast w wątrobie dochodzi do wzrostu produkcji kwasów żółciowych (zwłaszcza kwasu chenodezoksycholowego CDCA), który rozpuszcza złogi cholesterolowe, dlatego tak   ważne  jest  spożywanie  odpowiedniej  ilości  warzyw  i  owoców,   oraz produktów zbożowych obfitujących w błonnik pokarmowy. Do zalecanych produktów zbożowych w kamicy bezobjawowej zalicza się: pieczywo z pełnego przemiału, pełnoziarniste, ciemne – razowe (typu graham), ryż brązowy, makarony razowe – pełnoziarniste, orkiszowe, kaszę gryczaną i jęczmienną. W każdym posiłku uwzględnić należy warzywa i owoce. Surówki z warzyw i owoców wzbogacone w otręby pszenne czy kiełki powinny występować od 2 ÷ 3 razy dziennie. Ze względu na obecność witamin antyoksydacyjnych (zwłaszcza witaminy: E, C, oraz B-karoten) często do jadłospisu należy wprowadzać marchew, pomidory, dynie, sałatę, natkę pietruszki, brokuły, oleje roślinne, kiełki, a także owoce cytrusowe. Witamina C pobudza układ immunologiczny do wytwarzania przeciwciał, które zwalczają stany zapalne, dlatego warto wzbogacić dietę w czarną porzeczkę, kiwi, a także paprykę. Zaleca się przygotowywanie potraw bez dodatku tłuszczów, gotowanych w wodzie, bądź na parze.

Dieta w kamicy żółciowej

Pobierz dietę wątrobową

Pobierz dietę wątrobową 2

Celem diety jest dostarczenie choremu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, ograniczenie produktów i potraw ciężkostrawnych, przede wszystkim ochrona narządów poprzez zmniejszenie ich aktywności wydzielniczej. Najczęściej stosuje się dietę łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczów. Podaje się tłuszcze łatwostrawne, takie jak: masło, oliwa, olej słonecznikowy. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość: witamin, oraz składników mineralnych. Wyłączyć należy: pokarmy ciężkostrawne i wzdymające, oraz ostre przyprawy i używki. Bezwzględnie przeciwwskazany jest alkohol. Ograniczeniu podlegają pokarmy zawierające kwas szczawiowy, takie jak: szczaw, szpinak czy rabarbar. Posiłki podaje się regularnie od 4 ÷ 5 razy dziennie, w mniejszych objętościach. Ostatni posiłek zaleca się na dwie godziny przed snem.

Ogólne zasady i cele diety

Dieta stosowana jest przy schorzeniach i ochronie bardzo ważnych  dla  ustroju  organów  takich  jak wątroba, trzustka,  pęcherzyk  żółciowy  i  drogi  żółciowe.

Ważne jest, by potrawy były świeżo przyrządzone, nie przechowywane długo w lodówkach, co zmniejsza możliwość zakażenia bakteryjnego posiłków. Potrawy sporządzać należy metodami: gotowania w wodzie, na parze, w naczyniach bez wody. Dopuszczalne jest także duszenie, produkty na patelnię do smażenia beztłuszczowego, oraz pieczenie w folii przezroczystej lub pergaminie. Smażenie i pieczenie na tłuszczu jest całkowicie zakazane. Do zaprawiania zup czy sosów nie wolno używać zasmażek i śmietany. Dopuszczalna jest jedynie zawiesina z mąki i mleka. Z uwagi na ograniczenie tłuszczu (a także cholesterolu, zwłaszcza w chorobach pęcherzyka żółciowego), do potraw których podstawowym składnikiem są jaj, należy dodać tylko białko.

Technologia przygotowywania potraw

FINANSerka. Porównywarki i kalkulatory finansowe online, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku

× ZAMKNIJ

SERWISY


home FINANSERKA.PL

WYBIERZ DLA SIEBIE WYBIERZ OFERTĘ PRODUKTY FINANSOWE NIE TYLKO FINANSE
ZARABIAJ ZE MNĄ
OFERTY

RANKINGI

CHWILÓWKI

 DLA FIRM

NOTUS


Sprawdź ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ, WYSOKOŚĆ PRZYSZŁEJ RATY, PORÓWNYWARKĘ KREDYTÓW HIPOTECZNYCH, lub skontaktuj się z doradcą


PRZEJDŹ

DORADCY


W JEDNYM MIEJSCU
OPEN FINANCE EXPANDER ZŁOTÓWKOWO FINANSOWY SUPERMARKET OPEN FINANCE


© FINANSerka 2018


czas FINANSerka, Zespół Jelita Nadwrażliwego, Kalprotektyna, Zdrowie, Finanse, Kalkulatory i Porównywarki Finansowe Online czas

imieniny FINANSerka, Zespół Jelita Nadwrażliwego, Kalprotektyna, Zdrowie, Finanse, Kalkulatory i Porównywarki Finansowe Online imieniny

DIETA

WĄTROBOWA

FINANSerka. Porównywarki i kalkulatory finansowe online, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku

Zespół Jelita Nadwrażliwego Sklep

Sprawdź

 Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookie, dzięki którym personalizujemy Twoje odwiedziny. Więcej o ciasteczkach.

 

 Serwis zespoljelitanadwrazliwego.pl ma charakter edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie. Informacje zawarte na stronie nie zastępują porady lekarskiej, decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.

wykonanie: finanserka