ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO - IBS

Zespół Jelita Nadwrażliwego Sklep

Sprawdź

POLECANE

CIEKAWOSTKI

NASZ SERWIS

ZDROWIE

Na górę
Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn. *** Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn. *** Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn. *** Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn. *** Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn.
FINANSerka. Porównywarki i kalkulatory finansowe online, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku

Materiały na stronie pochodzą z:

 

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1314799%2Ctrzymanie-sie-za-rece-usmierza-bol.html

https://www.zdrowiewpraktyce.pl/metody-naturalne-i-alternatywne/trzymanie-sie-za-rece-usmierza-bol-640.html

https://www.colorado.edu/today/2018/02/28/just-two-us-holding-hands-can-ease-pain-sync-brainwaves?utm_source=colorado.edu&utm_medium=Hold%20hands%20to%20ease%20a%20lover%27s%20pain%2C%20and%20your%20brains%20couple%20up%2C%20too&utm_campaign=Homepage&utm_

 Ze strony dowiesz się jak najłatwiej i najprościej można uśmierzyć ból, dlaczego dotyk jest ważny?

 Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn.

Co można zrobić?

 

A więc:

.

  • Trzymanie ręki bliskiej osoby w bólu może zsynchronizować oddech, tętno i fale mózgowe.

 

  • Im więcej empatii, pocieszenia, od ukochanej osoby, wtedy odbieramy go, jako partner w bólu. Fale mózgowe synchronizują się bardziej.

 

  • Zwiększona synchronizacja wiąże się ze zmniejszeniem bólu.

Na górę

 Co więcej, im więcej empatii odczuwa jeden partner w stosunku do drugiego, tym bardziej ich fale mózgowe zestrajają się ze sobą - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kolorado w Boulder (USA) i Uniwersytetu w Hajfie (Izrael).

 

 "We współczesnym świecie wynaleźliśmy sporo nowoczesnych sposobów komunikowania się, przez co zanikają bezpośrednie fizyczne interakcje między ludźmi" - opisuje współprowadzący badania, Pavel Goldstein z Cognitive and Affective Neuroscience Lab w Boulder. Jak dodaje, ten artykuł ilustruje potęgę ludzkiego dotyku.

 

 Wyniki wpisują się w coraz bardziej popularny nurt badań, dotyczący zjawiska interpersonalnej synchronizacji, w ramach której ludzie na poziomie fizjologii stają się odzwierciedleniem osób, z którymi przebywają.

 

 W najnowszych badaniach przyglądano się synchronizacji fal mózgowych w powiązaniu z odczuwaniem bólu. Okazało się, że dotyk bliskiej, współczującej osoby i związana z tym synchronizacja fal mózgowych obu partnerów może odgrywać pewną rolę w uśmierzaniu bólu.

 

 Goldstein zajął się tymi badaniami po urodzeniu się jego córki. W trakcie porodu odkrył, że kiedy trzymał swoją żonę za rękę, pomagało to jej w radzeniu sobie z bólem.

 

 "Chciałem zbadać to zjawisko w laboratorium. Czy rzeczywiście można zmniejszyć czyjś ból za pomocą dotyku, a jeśli tak, to jak to się dzieje?" - wyjaśnia.

 

Naukowcy zaangażowali do badań 22 heteroseksualne pary w wieku 23-32 lata, które były razem co najmniej od roku. Podczas badań fal mózgowych za pomocą elektroencefalografu (EEG) pary musiały: siedzieć obok siebie, siedzieć i trzymać się za ręce albo przebywać w osobnych pomieszczeniach.

 

Następnie powtórzono te scenariusze w sytuacji, kiedy kobieta odczuwała delikatny ból w ramieniu.

 

Okazało się, że zwykłe przebywanie blisko siebie, nawet bez trzymania się za ręce, powodowało pewną synchronizację fal mózgowych w zakresie fal alfa związanych z koncentracją uwagi. Kiedy kobieta odczuwała ból i para trzymała się za ręce, synchronizacja wzrastała najbardziej.

 

Kiedy zaś kobieta odczuwała ból, a mężczyzna nie mógł jej dotknąć, synchronizacja słabła. Z innych badań wynika, że w podobny sposób w takiej sytuacji słabnie synchronizacja rytmu serca i oddechu.

 

"Wydaje się więc, że ból całkowicie przerywa tę synchronizację, a dotyk ją przywraca" - opisuje Goldstein.

 

Następnie okazało się, że im większą empatię okazywał partner, tym większą synchronizację to powodowało, a wraz z jej wzrostem słabł ból.

 

Naukowcy spekulują, że z tym zjawiskiem może wiązać się uwalnianie przez mózg związków łagodzących uczucie bólu.

× ZAMKNIJ

SERWISY


home FINANSERKA.PL

WYBIERZ DLA SIEBIE WYBIERZ OFERTĘ PRODUKTY FINANSOWE NIE TYLKO FINANSE
ZARABIAJ ZE MNĄ
OFERTY

RANKINGI

CHWILÓWKI

 DLA FIRM

NOTUS


Sprawdź ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ, WYSOKOŚĆ PRZYSZŁEJ RATY, PORÓWNYWARKĘ KREDYTÓW HIPOTECZNYCH, lub skontaktuj się z doradcą


PRZEJDŹ

DORADCY


W JEDNYM MIEJSCU
OPEN FINANCE EXPANDER ZŁOTÓWKOWO FINANSOWY SUPERMARKET OPEN FINANCE


© FINANSerka 2018


 Kiedy bliskie sobie osoby trzymają się za ręce, synchronizują się ich fale mózgowe, oraz zmniejsza się uczucie bólu - dowodzą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

czas FINANSerka, Zespół Jelita Nadwrażliwego, Kalprotektyna, Zdrowie, Finanse, Kalkulatory i Porównywarki Finansowe Online czas

imieniny FINANSerka, Zespół Jelita Nadwrażliwego, Kalprotektyna, Zdrowie, Finanse, Kalkulatory i Porównywarki Finansowe Online imieniny

Trzymanie się za ręce uśmierza ból

Idea bank, Star wars, łotr 1, zalando, buty, zegarek, bransoletka, rainbow, monopoly, rogue one, United International Pictures, facebook, ipla, youtube, eurowizja, piłka nożna, eliminacje, mistrzostwa świata, sparing, boks, rywalizacja,film, filmy, online, lektor, dubbing, pl, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, gwiezdne wojny, mbank, bzwbk, millenium, get in bank,

 Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookie, dzięki którym personalizujemy Twoje odwiedziny. Więcej o ciasteczkach.

 

 Serwis zespoljelitanadwrazliwego.pl ma charakter edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie. Informacje zawarte na stronie nie zastępują porady lekarskiej, decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.