ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO - IBS

Zespół Jelita Nadwrażliwego Sklep

Sprawdź

POLECANE

CIEKAWOSTKI

NASZ SERWIS

ZDROWIE

Na górę
Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn. *** Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn. *** Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn. *** Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn. *** Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn.
FINANSerka. Porównywarki i kalkulatory finansowe online, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku

Materiały na stronie pochodzą z:

 

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1314799%2Ctrzymanie-sie-za-rece-usmierza-bol.html

https://www.zdrowiewpraktyce.pl/metody-naturalne-i-alternatywne/trzymanie-sie-za-rece-usmierza-bol-640.html

https://www.colorado.edu/today/2018/02/28/just-two-us-holding-hands-can-ease-pain-sync-brainwaves?utm_source=colorado.edu&utm_medium=Hold%20hands%20to%20ease%20a%20lover%27s%20pain%2C%20and%20your%20brains%20couple%20up%2C%20too&utm_campaign=Homepage&utm_

 Ze strony dowiesz się jak najłatwiej i najprościej można uśmierzyć ból, dlaczego dotyk jest ważny?

 Zakochaj się w tych badaniach! Jeśli czułość i dotyk partnera lub partnerki działają prozdrowotnie, nie zapomnij: przytulić, czule pocałować, czy też pogłaskać – wszystko to wspiera leczenie. Dotyczy to wszystkich chorych – kobiet i mężczyzn.

Co można zrobić?

 

A więc:

.

  • Trzymanie ręki bliskiej osoby w bólu może zsynchronizować oddech, tętno i fale mózgowe.

 

  • Im więcej empatii, pocieszenia, od ukochanej osoby, wtedy odbieramy go, jako partner w bólu. Fale mózgowe synchronizują się bardziej.

 

  • Zwiększona synchronizacja wiąże się ze zmniejszeniem bólu.

Na górę

 Co więcej, im więcej empatii odczuwa jeden partner w stosunku do drugiego, tym bardziej ich fale mózgowe zestrajają się ze sobą - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kolorado w Boulder (USA) i Uniwersytetu w Hajfie (Izrael).

 

 "We współczesnym świecie wynaleźliśmy sporo nowoczesnych sposobów komunikowania się, przez co zanikają bezpośrednie fizyczne interakcje między ludźmi" - opisuje współprowadzący badania, Pavel Goldstein z Cognitive and Affective Neuroscience Lab w Boulder. Jak dodaje, ten artykuł ilustruje potęgę ludzkiego dotyku.

 

 Wyniki wpisują się w coraz bardziej popularny nurt badań, dotyczący zjawiska interpersonalnej synchronizacji, w ramach której ludzie na poziomie fizjologii stają się odzwierciedleniem osób, z którymi przebywają.

 

 W najnowszych badaniach przyglądano się synchronizacji fal mózgowych w powiązaniu z odczuwaniem bólu. Okazało się, że dotyk bliskiej, współczującej osoby i związana z tym synchronizacja fal mózgowych obu partnerów może odgrywać pewną rolę w uśmierzaniu bólu.

 

 Goldstein zajął się tymi badaniami po urodzeniu się jego córki. W trakcie porodu odkrył, że kiedy trzymał swoją żonę za rękę, pomagało to jej w radzeniu sobie z bólem.

 

 "Chciałem zbadać to zjawisko w laboratorium. Czy rzeczywiście można zmniejszyć czyjś ból za pomocą dotyku, a jeśli tak, to jak to się dzieje?" - wyjaśnia.

 

Naukowcy zaangażowali do badań 22 heteroseksualne pary w wieku 23-32 lata, które były razem co najmniej od roku. Podczas badań fal mózgowych za pomocą elektroencefalografu (EEG) pary musiały: siedzieć obok siebie, siedzieć i trzymać się za ręce albo przebywać w osobnych pomieszczeniach.

 

Następnie powtórzono te scenariusze w sytuacji, kiedy kobieta odczuwała delikatny ból w ramieniu.

 

Okazało się, że zwykłe przebywanie blisko siebie, nawet bez trzymania się za ręce, powodowało pewną synchronizację fal mózgowych w zakresie fal alfa związanych z koncentracją uwagi. Kiedy kobieta odczuwała ból i para trzymała się za ręce, synchronizacja wzrastała najbardziej.

 

Kiedy zaś kobieta odczuwała ból, a mężczyzna nie mógł jej dotknąć, synchronizacja słabła. Z innych badań wynika, że w podobny sposób w takiej sytuacji słabnie synchronizacja rytmu serca i oddechu.

 

"Wydaje się więc, że ból całkowicie przerywa tę synchronizację, a dotyk ją przywraca" - opisuje Goldstein.

 

Następnie okazało się, że im większą empatię okazywał partner, tym większą synchronizację to powodowało, a wraz z jej wzrostem słabł ból.

 

Naukowcy spekulują, że z tym zjawiskiem może wiązać się uwalnianie przez mózg związków łagodzących uczucie bólu.

 Kiedy bliskie sobie osoby trzymają się za ręce, synchronizują się ich fale mózgowe, oraz zmniejsza się uczucie bólu - dowodzą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

czas FINANSerka, Zespół Jelita Nadwrażliwego, Kalprotektyna, Zdrowie, Finanse, Kalkulatory i Porównywarki Finansowe Online czas

imieniny FINANSerka, Zespół Jelita Nadwrażliwego, Kalprotektyna, Zdrowie, Finanse, Kalkulatory i Porównywarki Finansowe Online imieniny

Trzymanie się za ręce uśmierza ból

 Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookie, dzięki którym personalizujemy Twoje odwiedziny. Więcej o ciasteczkach.

 

 Serwis zespoljelitanadwrazliwego.pl ma charakter edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie. Informacje zawarte na stronie nie zastępują porady lekarskiej, decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.

wykonanie: finanserka